Regeneracija
Regeneracija je osnovana 1954. godine kao razvrstaona tekstilnog otpada, a djelatnost je nekoliko godina kasnije proširena i na proizvodnju netkanih tekstila, što je i danas temeljni proizvodni program tvrtke.
Tepisi su se u Regeneraciji počeli proizvoditi, sada već daleke 1967. godine, a tehnologiju i znanje ručne izrade tepiha sačuvali smo do danas. Kroz sve ove godine Regeneracija surađuje s poznatim domaćim i inozemnim umjetnicima, arhitektima i dizajnerima različitih profila, a te su suradnje iznjedrile trajne kulturne vrijednosti, izradom vrhunskih vunenih tepiha i tapiserija. Oni su tijekom godina ugrađeni u brojne turističke i poslovne objekte te privatne domove u Hrvatskoj i izvan nje.
Sudjelovanje Regeneracije i 14 hrvatskih umjetnika na izložbi „Picasso i nova tapiserija“ s 30-ak velikih tapiserija izrađenih u Regeneraciji, zapaženo je kao „čudo pretvorbe“ kistovnog predloška u tekstilni mural. Izložba je nastala u suradnji MUO i pariškog centra za kulturu (Paris Art Centre), čime je tvrtka ucrtana na kulturološku kartu svijeta.
Krajem 1980-tih, u Regeneraciji je izrađena i najveća tapiserija na svijetu – događaj zabilježen i u Guinnessovoj knjizi rekorda. Riječ je o tapiseriji „Povijest Iraka“, površine 1242 m2, čiji su motivi vezani za tri tisuće godina dugu povijest i kulturu te zemlje, a autor skice prema kojoj je izrađena tapiserija bio je Frane Delale.
Ova dojmljiva tapiserija godinama je krasila jednu od bagdadskih palača, a nakon događaja koji su uslijedili u godinama poslije, nismo uspjeli doznati sudbinu ovog remek djela.
1990-te i početak 2000-tih godina obilježila je partnerska suradnja s njemačkom tvrtkom CoDesigners kroz koju smo internacionalizirali svoje poslovanje, a naši su proizvodi ugrađeni u mnoge turističke, poslovne i privatne prostore u cijeloj Evropi.
I danas Regeneracija na njemačkom tržištu djeluje pod tim brendom. Drugi, za nas značajan projekt pokrenut je 2013. godine pod nazivom Autoportreti, u kojem smo ostvarili suradnju s umjetnicima, arhitektima i dizajnerima ovog doba kako bi sačuvali kreativni duh i tradiciju suradnje s umjetnicima na sličan način kako su to u 1970-ima i 1980-ima ostvarili znameniti hrvatski likovni umjetnici.
Tepihe iz CoDesigners serije, kao i one iz projekta Autoportreti, možete vidjeti u našoj regaleriji.